logo obrazekDolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Aktualności DOW NFZ

Drukuj
   

Aktualności dla pacjenta, ubezpieczonego

NFZ namawia do regularnego mierzenia ciśnienia

2019-05-16

   

Aż 10 mln dorosłych Polaków ma nadciśnienie tętnicze. Jego bagatelizowanie grozi ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią. Dlatego 17 maja w Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego, Narodowy Fundusz Zdrowia szczególnie zachęca do sprawdzenia swojego ciśnienia – bezpłatnie i pod okiem lekarza.  

 

Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce zbyt wysokie słupki na ciśnieniomierzu wyświetlają się aż u 10 mln osób. Wśród nich blisko 3,5 mln nawet nie wie, że zmaga się z chorobą, a tylko 2,7 mln jest skutecznie leczonych.

 

Rodzaje nadciśnienia tętniczego

 

Wyróżniamy 3 stopnie nadciśnienia:

·         pierwszy zaczyna się od 140/90 mm Hg

·         drugi od 160/100 mm Hg

·         trzeci powyżej 180/110 mm Hg.

 

Dlaczego możesz mieć nadciśnienie?

 

Główne przyczyny nadciśnienia tętniczego to:

·         niewłaściwa dieta, szczególnie bogata w tłuszcze nasycone

·         nadmierne spożycie soli i alkoholu

·         otyłość

·         palenie papierosów

·         brak ruchu i ćwiczeń fizycznych

·         czynniki genetyczne (dziedziczne)

·         stres

 

Do tego zdecydowanie za rzadko mierzymy sobie ciśnienie, a to właśnie regularne używanie ciśnieniomierza jest najlepszym sposobem rozpoznania nadciśnienia.

 

Sprawdź ciśnienie z NFZ

 

Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego - 17 maja - bezpłatnie sprawdzisz swoje ciśnienie dzięki Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu oraz Dolnośląskiemu Centrum Onkologii we Wrocławiu.

 

Zapraszamy do Centrum Obsługi Ubezpieczonych Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ we Wrocławiu przy ul. Dawida 2, w godzinach 09.00-13.00.  

 

Ruch i dieta to zdrowie

 

Więcej ruchu, lepsza dieta, mniej używek i regularne pomiary ciśnienia. To sprawdzone metody na dłuższe i spokojniejsze życie.

 

Skosztuj zdrowego menu przyrządzonego przez NFZ według międzynarodowych standardów (DASH) https://diety.nfz.gov.pl/local/diet/login.php

 

Dzięki zbilansowanej diecie nabierzesz sił i ochoty do większej aktywności fizycznej. Gotowe zestawy ćwiczeń, które wykonasz samodzielnie w domu, znajdziesz na kanale AkademiaNFZ w serwisie YouTube https://www.youtube.com/channel/UC9Jc30vlzRL367GWhD9erVA

 

 

Joanna Mierzwińska
Rzecznik Prasowy

  .