logo obrazekDolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Aktualności DOW NFZ

Drukuj
   

Aktualności dla pacjenta, ubezpieczonego

Profilaktyka 40 Plus w niedzielę w Żórawinie

2021-09-10

   

Profilaktyka 40 Plus będzie częścią najbliższej „Białej Niedzieli w Powiecie Wrocławskim” w Żórawinie. Podczas tego wydarzenia wszyscy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się jak zadbać o swoje zdrowie z nowym bezpłatnym programem profilaktycznym. Pracownicy Dolnośląskiego  NFZ opowiedzą co zrobić, aby skorzystać z pakietów bezpłatnych badań i  pomogą wypełnić ankietę. Dodatkowo potwierdzą profil zaufany i wystawią kartę EKUZ.

 

W czasie imprezy zorganizowanej na 11 września na terenie kompleksu sportowego przy Hali Sportowej, w Żórawinie będzie można skorzystać z wielu bezpłatnych badań i konsultacji medycznych, w tym między innymi:

  • badania: glukozy, cholesterolu, pomiar ciśnienie krwi, badanie EKG, badanie stanu ukrwienia kończyn dolnych,
  • porada lekarza oraz diagnostyka w kierunku choroby niedokrwiennej serca

Osoby z nadwagą lub zaburzeniami odżywiania będą mogły zasięgnąć porad dietetyka, który po dokonaniu profesjonalnej analizy składu ciała zidentyfikuje najważniejsze problemy żywieniowe oraz skonsultuje możliwości zmiany nawyków i prewencji otyłości oraz chorób z nią związanych.

 

Dodatkowo przeprowadzone będą bezpłatne zajęcia edukacyjne z zakresu samobadania piersi i jąder na silikonowych fantomach, zawierających różnej wielkości guzki, służące możliwości rozpoznawania choroby.

 

Regionalne Centrum Krwiodawstwa zachęci do oddawania krwi, poinformuje czy jest to związane z jakimś ryzykiem oraz jakie są przywileje związane z regularnym oddawaniem krwi.

 

Dzięki fundacji DKMS będzie można zarejestrować się w banku dawców szpiku.

 

Na miejscu będzie można skonsultować się z przedstawicielem biura Rzecznika Praw Pacjenta, a także skorzystać z pomocy prawnej i psychologicznej.

 

Dodatkowo na wszystkich, bez względu na stan zdrowia czy wiek, czekać będą pokazy oraz instruktaż, jak należy zachowywać się w przypadku konieczności udzielania pierwszej pomocy. Strażacy OSP pokażą mieszkańcom stroje bojowe oraz sprzęt strażacki,

 

Przedstawiciele lokalnej społeczności przygotują ciasta oraz wyroby lokalne. Stowarzyszenia i Kluby Sportowe oraz Szkoła Podstawowa z Żórawiny przedstawią swoja ofertę i zaprezentują sportowe umiejętności.

 

Kiedy: 11 września

O której godzinie: od 10.00 do 18.00

Gdzie: teren kompleksu sportowego przy Hali Sportowej, Żórawinia

 

Głównym celem programu Profilaktyka 40 Plus jest objęcie wszystkich Polaków od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Ze względu na pandemię koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r.

Należy pamiętać, że wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

 

Dowiedz się więcej o bezpłatnych badaniach profilaktycznych w programie Profilaktyka 40 Plus na stronie gov.pl.

Anna Szewczuk-Łebska
Rzecznik Prasowy

  .