logo obrazekDolnośląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

  • A
  • A+
  • A++

Dla Pacjenta

Drukuj
   

Aktualności dla pacjenta, ubezpieczonego

Pomoc medyczna w czasie ferii zimowych

2019-01-22

   

Czas ferii zimowych to czas wzmożonych wyjazdów zagranicznych i krajowych oraz intensywnego uprawiania sportów zimowych. Narodowy Fundusz Zdrowia – w trosce o bezpieczny wypoczynek – przypomina na jakich zasadach możemy korzystać z pomocy lekarza poza miejscem zamieszkania, a także kiedy i gdzie przyda nam się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. 

 

Gdzie szukać pomocy w razie nagłej choroby?

Przebywając na zimowym wypoczynku poza miejscem zamieszkania możemy korzystać z różnych form opieki medycznej:

 

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Jeżeli podczas ferii zimowych potrzebujemy skorzystać z pomocy lekarza i przebywamy na terenie naszej gminy powinniśmy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Przebywając w innym miejscu w kraju mamy prawo zgłosić się do przychodni działającej w miejscu naszego pobytu – by uzyskać pomoc nie trzeba wypełniać nowej deklaracji.

 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

Ten rodzaj opieki zdrowotnej udzielany jest po godzinie 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (np. tam, gdzie ma najbliżej), niezależnie od tego gdzie mieszka, i do którego lekarza/ pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożył swoją deklarację.

 

Szpitalny oddział ratunkowy (SOR) i izba przyjęć.

Oddziały te nie zastępują lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. SOR jest do dyspozycji pacjentów w sytuacjach nagłego zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia.

 

Pogotowie ratunkowe.

W sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub w innych stanach nagłych należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego dzwoniąc pod numer 999 lub 112.

 

Poradnie specjalistyczne.

Przebywając w dowolnym miejscu w kraju mamy także prawo do leczenia w gabinecie specjalistycznym (w tym stomatologicznym). Warto jednak pamiętać, że do części specjalistów wymagane jest skierowanie. Skierowanie nie jest wymagane do stomatologa, ginekologa, onkologa czy psychiatry.

 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ, przyda się, jeśli podczas urlopu zimowego na terenie państw Unii Europejskiej i EFTA (Islandia, Lichtenstein, Norwegia i Szwajcaria) zachorujemy lub będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarskiej. Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie i w przypadku pozytywnego potwierdzenia uprawnień, właściwie od ręki. EKUZ wystawiana jest dla każdego członka rodziny osobno tj. rodzica oraz każdego dziecka. Podpisany wniosek w wydanie karty można przesłać do oddziału wojewódzkiego NFZ pocztą, e-mailem, za pośrednictwem systemu ePUAP bądź faksem.

Warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych np. na Słowacji nie są finansowane świadczenie z zakresu ratownictwa (zwłaszcza ratownictwa górskiego). Przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym kraju, w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i rozważyć możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia.

Pamiętajmy, że podczas pobytu na terenie krajów UE/EFTA należy korzystać z placówek, które działają w ramach powszechnych systemów ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne będziemy musieli zapłacić we własnym zakresie.

Więcej informacji na temat EKUZ

 

Numery alarmowe GOPR:

985 ( ze wszystkich telefonów )

601 100 300 ( z telefonów komórkowych )

 

 

Joanna Mierzwińska
Rzecznik Prasowy

  .

Pliki do pobrania
1. Nocna i świąteczna opieka zdrowotna - 13 kB
2. Szpitalne Oddziały Ratunkowe - 11 kB
3. Izby Przyjęć - 12 kB